Art Deco Tasarımı Hakkında Bilgiler

Art Deco Tasarımı Hakkında Bilgiler

Bizahi ve tepkisel olarak ortaya çıkan Art deco’nun tarihi, dünyanın en büyük sanat akımlarının kendini gösterdiği zamanlara kadar ulaşıyor. Bir nevi 1925 yılında Paris’te düzenlenen Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar Sergisi’nde kendini tam anlamıyla gösterdi desek yalan olmaz. Dünya bu sergi sayesinde 1920’li yılların o güzel, nostaljik havası ile tanıştı. İlk olarak Amerika’da hızlıca yayılan art deco, sonrasında bütün dünyayı etkisi altına aldı. Mimariden tasarıma, dekorasyondan modaya kadar aklınıza gelebilecek her alanda adından söz ettirdi. Gelişen ve değişen dünya ile de bugünlere geldi.

Şimdilerde ise art deco, ofis mimarisinde sıkça tercih edilen ve sevilen bir tasarım haline geldi. Neredeyse ofis tasarımlarında başyapıt oluşturmak isteyenler için aracı bir rol oynuyor. Uzun yıllardır mimari, iç mimari ve dekorasyon alanlarına farklık bir bakış açısı getiren art deco tasarım, son zamanlarda ofis mimarisinde adından söz ettiriyor. Konforlu, kaliteli ve kurumsal imajını ortaya koymak isteyenler art deco tasarımları takip ediyor.

Göz Alıcı Ofis Dekorasyonu

Söz konusu art deco dekorasyonu olunca karşımıza keskin detaylar çıkıyor. Keskin çizgiler, geometrik izler, gotik ve simetrik detaylar dikkat çekiyor. Son derece baskın bir tarz olan art deco, tüm tarzlar arasından bu şekilde sıyrılabiliyor. Ofis dekorasyonlarından bahsedecek olursak, genellikle koyu renkler tercih ediliyor ve bu koyu renklere altın, krom veya metalik eşlik ediyor. Dekorasyonlar sadece bu renklerle kısıtlı değil daha canlı ofis tasarımları için farklı renkler ve mobilyalar da kullanılabilir. Bunların yanı sıra ceviz, ahşap ve naun mobilyaların sıklıkla tercih edildiği art deco ofis dekorasyonuna pastel renklerde eşlik ediyor.

Pastel renkler genellikle mobilyalar yanı sıra aksesuarlarda sevilerek kullanılıyor. Bu şekilde göz yormadan şık ofis dekorasyonu tasarlanabiliyor. Aydınlatma konusunu da unutmamak lazım. Diğer dekorasyonlarda olduğu gibi burada da önemli bir detay. Doğru aydınlatma seçimi sayesinde hem çalışma ortamınız daha ferah gözüküyor hem de ofisinizin gösterişi ve görkemi artıyor.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.