Bu Sene Dikkat Çekecek Mimari Tasarımlar

Bu Sene Dikkat Çekecek Mimari Tasarımlar

2019 yılının sona ermesinden hemen sonra mimarlık sektörü yeni şeyler düşünmeye, yaratmaya ve üretmeye başladı. Elbette yeni yılda değişen ve gelişen şeyler oldu, olmaya da devam ediyor. Bu değişen ve gelişen teknoloji sayesinde de her sene mimari tasarım bilgilerine yenileri ekleniyor. Mimari endüstrinin evrimleşebileceği çok fazla yol olması da bu duruma bir etken. Son zamanlarda fark ediyoruz ki gelişmekte olan bazı eğilimler ana akımı takip ediyor. Peki bu ana akım ne ya da içerisinde neler var. Sizlere biraz bunlardan bahsedelim. Sürdürülebilir mimari, çevre dostu mimari, açık alan tasarımları, solar çatı kiremitleri ve küçük tasarımlar gibi çeşitler mevcut. Bunlar  2019 yılından bu zamana kadar severek takip edilen ve kullanılan bazı mimari detaylar.

Sürdürülebilir Mimari

Yaşadığımız pandemi döneminde de öğrendiğimiz gibi insan faaliyetlerinin iklim ve doğa değişikliğindeki etkisi gözle görülür bir şekilde her alanda etkisini hissettiriyor. Bu yüzden mimarideki gelişmeler artık sürdürülebilirlik konusunu ele almayı hedefliyor. İlk olarak suyla ilgili bir proje, sürdürülebilirliği başlatma da bizlere yardımcı olacak. Su filtrasyon sistemlerinin yeni yapılan binalara kurulması yaşanacak su krizlerini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca çevreyi korumak için klima, havalandırma ve ısıtma sistemleri yenilendi. Enerji tasarrufunu sağlayacak ve doğaya verilen zararı azaltacak şekilde tasarlanıyorlar.

Çevre Dostu Mimari

En çok talep gören ve ihtiyacımız olan mimarilerden biri kesinlikle çevre dostu olanlar. Son zamanlarda yapılan yeniliklerden bazıları, bahçe ve yeşil çatıların yanı sıra artık binaların dış yapısı olan duvarları da yeşilliklerle kaplanmaya başladı. Sadece çevre dostu malzemeler kullanmak yeterli olmuyor, 2018 yılından sonra yoğun bir şekilde başlayan çevre dostu mimari bu sene de kendini çok fazla gösterecek. Ayrıca 2018 yılı yoğun bir şekilde geri dönüştürülen malzemelerin kullanılmasından dolayı adını duyurmuştu. Bu sene ise mobilyalardan tutunda gökdelenlere kadar her şey için geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılacak. Beton, cam, tuğla, metal ve plastikler gibi malzemeler daha önce kullanılan ürünlerin bir biçimi kullanılarak yeniden yapılabilir. Eğer böyle bir üretim süreci olursa enerji gereksinimleri ve emisyonlar yüzde doksana kadar düşebilir.

 

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.