Diş Kliniği Dizaynına Farklı Dokunuşlar

Diş Kliniği Dizaynına Farklı Dokunuşlar

Diş hekimleri, sağlık sektörüne hizmet verdiği için kliniklerinin dizaynı ve tasarımı her açıdan gelen hastalara uygun olmalıdır. Sadece gelen hastalar için değil aynı zamanda klinik, hekimi de yansıtmalıdır. Modern ve profesyonel dokunuşlarla dizayn edilmelidir. Tabi bu dizayn yapılırken bazı dikkat edilmesi gereken öncelikler vardır.İlk olarak onlarla başlayalım, klinikte muhakkak olması gereken alanlar. Onlar da bu şekilde;

  • Giriş kapısı
  • Danışma
  • Bekleme Odası/Salonu
  • Hekim Odası
  • WC
  • Mutfak
  • Röntgen Odası
  • Sterilizasyon Odası
  • Sosyal Alanlar

Ayrıca yeni yapılacak olan kliniğin yönetmeliklere uygun olması, mekan büyüklüğü ve ihtiyaçlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra tasarıma başlamadan önce mekanlarda tüm alt ve üst yapı detayları belirlenmelidir. Oluşturulmaya çalışılan klinik konseptiyle, profesyonel hizmetin verildiği, hijyenik, konforlu ve teknolojik bir alan yaratılmalıdır.

Diş kliniği tasarımında en ince detaylara kadar düşünülüp, bir bütünlük oluşturmak gerekir. Hastanın ruh hali, çalışanlar ve hekimi düşünerek tasarlanan diş kliniklerinde, döşeme, duvar ve tavan malzeme seçimleri, ışıklandırma ve görsel konuların önemi büyüktür. Tasarım yapılacak olan her alan için farklı dokunuşlar yaratabilirsiniz. Örneğin çocuklar için küçük bir oyun alanı ya da hastaların sıra beklerken vakit geçirebileceği bir kütüphane. Bu şekilde oluşturulan klinik kendi marka kimliğini de ortaya koyar. Tasarım yapılırken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kliniğin her açıdan gün ışığı alabiliyor olması. Gün ışığı alan her ortam hasta da olumlu etki yaratır. Genellikle tüm faaliyet, tedavi odalarının olduğu bölgede geçer. Bu alanlarda gün ışığı ve aydınlatmanın yanı sıra sterilizasyon, resepsiyon ve laboratuvar gibi kilit olabilecek yerler tedavi odaları ile aralarında dolaşımın en etkin şekilde sağlanabilmesi için konumuna dikkat edilmelidir. Bazı farklı dokunuşlar sayesinde yoğunluk çözüme kavuşturulabilir. Ve son olarak, dental klinik tasarımında en önemli olan zor ve karmaşık mekanları foksiyonel estetik bir şekilde çözüme ulaştırabilmektir. Neredeyse tüm zamanının çoğunu ev yerine klinikte geçiren hekim ve çalışanlar içinde konforlu bir alan yaratmak, bu konu da es geçilmemesi gereken bir olay.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.