Diş Kliniği Tasarımları

Diş Kliniği Tasarımları

Bir diş kliniğinin tasarımı onu ziyaret eden hastalarına çok şey söyler. Klinik, doktorun uzmanlık alanı olduğu için onu iyi şekilde yansıtmalı. Diş hekimlerinin fikirlerini özenle dinleyip mimari bir plan doğrultusunda tasarım oluşturulmalı. Aynı zamanda diş hekimi ile birlikte kliniğini emanet ettiği mimarın da yaratıcı ve yenilikçi fikirleri olmalı. Bu sayede ortaya kaliteli işler çıkar. Sağlık sektörü çok önemli bir sektör olduğu için yapılan bir yanlış, gelen hastaları geri bile döndürebilir. Bu yüzden sağlıkla ilgili mekanlarda tasarım ve dizayna özen gösterilmelidir. Örneğin korkulan bir dişçi randevusu; hastaların ruh hali, konforu ve ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığında daha az stres yaşayacakları bir sürece dönüşür. Bazen şöyle söylemler oluyor, ”Hastalar için önemli olan sadece tedavi, dizayna bu kadar dikkat etmeye ne gerek var. ” Ancak muayenehanelerin tasarımı bazen hastanın aldığı sağlık hizmetinin önüne bile geçebiliyor.

İlk İzlenim Logo ve Danışma

Kapıdan içeri adımınızı atmadan hemen önce sağ ya da sol tarafta diş kliniğinin tabelası ile karşılaşırsınız. Bu tabelada logo, diş hekiminin adı soyadı ve telefon numarası gibi her bir detay gelen hastanın dikkatini çeker. Bu yüzden ilk izlenim önemlidir. Kapıdan içeri girdikten sonra ise genellikle ilk olarak danışma ile karşılaşılır. Hastaları karşıladığı için oraya kliniğin kalbi diyebiliriz. Bu yüzden klinik hakkında hastanın daha iyi bir fikri oluşması için tasarımına fazlasıyla özen gösterilmelidir. Fonksiyonel bir alana sahip olmalıdır. Aynı zaman hem klinik havası vermeli hem de gelen hastayı tasarımı ile rahatlatmalıdır. Renk olarak antrasit, kahve ve siyah tonları ile beyazı kullanmakta fayda var.

Bekleme Odası ve Tedavi Odası Tasarımı

Diş kliğini tasarımı, her şeyden önce tedaviye gelecek hastaları ve doktoru doğru yansıtmalıdır. Yapılan tasarım gelen hastayı sakinleştirmeli ve güven duygusu hissettirmelidir. Danışmadan sonra asıl önemli olan alanlardan biri de bekleme odası ve hastanın tedavi olacağı alandır. Dişçiye gelmekten korkan insanlar için bekleme odaları genelde çok gergin olur. Bu yüzden bekleme odalarının tasarımı gelen hastaya klinik hissi yaratmamalı. Duvarlarda renkli ve canlı tablolar, küçük bir dergilik ya da kitaplık, rahat oturma grupları hastayı karşılamalı. Aynı zamanda sakin bir müzik de eşlik etmeli. Tedavi odası da o hep alıştığımız soğuk ve sıkıcı havasının yerini beyaz rengin ve çiçeklerin verdiği sakinleştirici etkiye bırakmalı. Bu şekilde yapılan bir diş kliniği tasarımı gelen her hastayı korkudan uzaklaştırır, kaliteli ve temiz bir tedavi süreci olacağına dair güvende hissettirir.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.