İç Mimaride Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç Mimaride Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun zamandır hayatımızda var olan ve büyük ilerleme kaydeden inşaat sektörü, alışılagelmişin dışına çıkmayı ve yaratıcı tasarımlar üretmeyi çok iyi şekilde sürdürüyor. Bu sayede günümüzde birçok farklı stile sahip binalar mevcut. Ancak binaların dış görünüşü kadar iç mimarisi de büyük önem taşıyor. Hem inşaat hem mimari alanında görev yaparak yaşam alanlarının insanlar için daha konforlu, işlevsel ve modern olabilmesi için herkes gibi bizde büyük çaba sarf ediyoruz. Tabi ki bu hususta bazı dikkat edilmesi gereken detaylar oluyor. Önceliğimiz onları tamamlamak. İlk olarak mekanın konumu ve genel tarzını öğrenmek ve iyi bir şekilde benimsemek gerekiyor. Bazı ince hesaplamalara ve tabi ki estetiğe de önem verilmeli.

Mekanın Genel Tarzı

İç mimari de en önemli konulardan biri genel tarzını iyi anlayabilmektir. Birçok farklı tarz var ancak her tarzı kafanıza göre bir mekana uygulayamazsınız. İnşa edilen binanın hangi tarzda olduğu iç mimari de büyük önem taşır. Modern bir yapı ise iç tasarımı da aynı şekilde olmalıdır. Ancak tam tersi uygulanırsa, yani modern bir binanın iç tasarımı vintage çizgiler barındırırsa ortaya kafa karıştı bir yapı çıkar. İç mimari de dikkat edilmesi gerek bir diğer konu ise mekanın boyutlarının nasıl olduğu.

Mekanın Boyutu ve İnce Hesaplamalar

Hemen yukarı da değindiğimiz boyut konusundan bahsedelim sizlere. Bir alanın boyutunu büyük göstermek de küçük göstermek de aslında bir iç mimarın elindedir. Doğru çizgiler, renkler ve eşyalar kullanıldığı takdirde küçük alanlar büyük, büyük alanlar ise olması gerektiği gibi gözükür. Bu yüzden mekan boyutlarında ince hesaplamalar yapılıp detaylar tekrar tekrar kontrol edilmelidir.

Mekanın Estetiği ve Güvenliği

Genel tarz ve ince hesaplamalar yapıldıktan sonra asıl kendini gösterecek olan kısma geldik. Mekanın estetiği gerçekten dikkat edilmesi gerekenlerden biri. Çünkü bir yapıya, odaya, alana girdiğiniz anda o estetik sizi karşılayacak ve ilk izlenim olacak. Biliyorsunuz ki ilk izlenim her zaman önemlidir. Bunların yanı sıra bulunduğunuz ev, iş yeri ya da herhangi bir mekanda güvende olduğunuzu hissetmek istersiniz. Kapıların, pencerelerin şık görünmesi kadar tehlike arz etmemesi de bu hususta önemlidir.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.