Konut Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her geçen gün artan nüfus ve konut ihtiyacı ile birlikte inşaat sektörü de hızlıca gelişmeye devam ediyor. Farklı ihtiyaç ve çevre şartları göz önünde bulundurularak mimar tarafından tasarlanan konutlarda bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekiyor. Çevre ve doğa şartları ya da farklı ihtiyaçların yanı sıra bina sahibinin istekleri ve beklentileri de konuşulup dikkat edilmesi gerekenlere eklenmelidir. Peki bu faktörler neler?

İlk olarak şahsi beklentiler konusundan bahsedelim. Konut tasarımı yapılırken yapıyı kullanacak olan proje sahibinin şahsi beklentilerinin ve isteklerinin neler olduğunu öğrenmek önemlidir. Kişilerin yaşam tarzlarına göre bir tasarım planlanmalıdır. Bunun haricinde diğer dikkat edilmesi gereken husus ise iklim şartlarıdır.

Konut tasarımı da dahil olmak üzere mimariyi en çok etkileyen şeylerden biri de çevre ve doğa koşullarıdır. Konutun yapılacağı yerin iklim şartları göz önünde bulundurulup çatı ve yalıtım sistemleri yapılmalıdır. Soğuk iklimlerde çatının eğimli olmasına aynı zamanda da rüzgar kıranların hesaplanmasına ve yalıtım malzemelerine dikkat edilmelidir. Sıcak iklimlerde ise gölgelik ve havalandırma alanlarını doğru şekilde tasarlamak gerekir.

Konut tasarımını etkileyen bir diğer faktör ise bütçedir. Mimar içinde konut sahibi içinde önemli bir etkendir. Mimar projeye başlamadan önce bütçeyi öğrenmek ister. Sebebi ise giderlerin ne kadar olduğunu hesaplayabilmek için. Gerekli malzemeler ayarlanır ve ona göre bir bütçe oluşturulur. Aynı zamanda işveren içinde bütçe uygun olmalıdır. Mimar ile işveren arasında güven ortamı oluştuğu sürece her iki tarafa da uygun bir şekilde yapı başlatılır.

Şimdi ise ulaşılabilir malzemeler konusundan bahsedelim. Konut tasarımına başlamadan önce yapının tamamlanacağı süreyi mimar ile işveren oluşturmalıdır. Belirlenen süre de ulaşılabilir malzemelerin mimarın elinde olması gereklidir. Ayrıca tasarımda belirlenen malzemelerin stok durumunu, nereden ve nasıl tedarik edileceğini ve miktarlarını hesaplamak gerekir.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.