Mimari Tasarım Nedir?

Mimari Tasarım Nedir?

Mimari tasarım, günlük hayatta çoğu kez karşılaştığımız yapıların, mekanların belli bir kurala, güzellik ve işlevsellik algısına dayanılarak tasarlanması durumuna denir. Mimari tasarımın çok geniş bir yelpazesi vardır. Kendinizi bazen mobilya, yapı projesi tasarlarken bazen de kaldırımlarda ya da sokakta yer alan ağaçların düzenini ve yapısını tasarlarken bulabilirsiniz. Ancak bina tasarımı bu bahsettiğimiz tasarımlara göre daha özneldir. Tasarımlarda ortaya çıkış sürelerinin kesin ve sistematik olduğu kadar belirsiz ve karmaşık özelliklere de sahiptir. Söz konusu olan mimari tasarımda iki farklı düşünme şekli vardır. İlk düşünme şekli fazla detaylara inmeden, hızlı hareket ederek çok fazla seçenek göstermeye yöneliktir. İkincisi ise daha temkinli, detaylara dikkat eden ve aşamalı gelişen bir düşünce şeklidir.

İyi Bir Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Antik Roma zamanında mimar Vitruvius, üç kuraldan bahsetmiştir. Bu üç kural, tasarımın; işlevi, mimarisi ve yapısı ile ilgilidir. Hala günümüzde etkinliğini sürdüren bu kuralların içerikleri hakkında kısa bilgiler verelim sizlere. İlk olarak işlevi ile başlayalım. Tasarımın yapılacağı binanın ne için kullanılacağının bilgisini verir bize. Pratik gereksinimleri karşılamak için binanın ev mi, müze mi ya da mağaza mı olacağını öğrenmemize yardımcı olur. Tasarımı işlevsiz düşündüğünüzde güzel olabilir belki ama mimari bir heykelden farkı kalmaz. Bu yüzden tasarımlarda işlev vazgeçilmemesi gereken bir özelliktir.

Bir diğer olmazsa olmaz özelliğimiz ise yapısı. Yapı, mimaride bir binanın nasıl ayakta kalabildiği anlamına gelir. Genellikle çelik sütunlar, ahşap saplamalar ve tuğla duvarlardan oluşur. Yapısındaki çerçeve, yer çekimine ve üzerine yerleştirilen ağır yüklere dayanmalıdır. Ancak yapıya mimari de daha fazla iş düşüyor. Yapısal gerekliliğinden dolayı güzelliği yansıtmalıdır. Bu şekilde mimarlık ve mühendislik birbirinde ayrılır.

Gelelim iyi bir tasarımı oluşturan son özelliğe. Mimari tasarım bu konuda bizim son özelliğimiz. Binaların görsel anlamda çekici ve güzel olmasını ele alıyor. Vitruvius mimari tasarımı bir zevk olarak nitelendiriyor. Kısacası mimari tasarım, zarif bir şekilde tasarlanmış olan tuğla duvarda ya da güneş ışığı alan küçük bir pencere de bulunabilir. Mimari  tasarımda güzellik ve kalite mimarlığın en  üst düzey testi diyebiliriz. Güzellik olmadığı sürece, işlevsel bir bina mimarlık alanı için sadece faydacıdır.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.