Modern İç Mimari Nasıl Tasarlanır?

Modern İç Mimari Nasıl Tasarlanır?

Çoğu zaman hayatımızın içinde olan, karşımıza çıkan yapıların, mekanların, eşyaların ve bazen yolların, bitkilerin bile belli bir kurala göre güzellik ve işlevsellik algısı vardır. Hepsini kapsayan olaya da bilindiği üzere mimari tasarım denir. Yapıların dış görüntüsünden ve tasarımından ziyade yaşam alanlarını estetik unsurlarla döşemek iç mimari tasarımla yakından ilgilidir. Kişinin zevk, beğeniler ve ihtiyaçları doğrultusunda aynı zamanda gereksinimleri de karşılayacak şekilde tasarlanır. Ancak tam anlamıyla düzenleme için bu durumda profesyonellerden destek almanız gerekir. Sonrasında yapılan plan düzleminde tefriş yapılır.

Tefriş; Duvarları çizilen bir projede gerçek ölçülerle eşya yerleşimini, baca, kapı ve pencere gibi nesnelerin mimari açıdan gösterilmesine denir. Yapılan yapının doğal ışık ihtiyacını karşılaması öncelik olurken gereksinimlere göre oturma alanı, yemek alanı, çalışma alanı gibi konumlarında ihtiyaçlara göre tasarlanması plana dahil olur.

Mevcut bir alanda tasarım ya da dekorasyon yapılırken kat planında ölçekli düzenleme, tefriş alan gereksinimleri göz önüne alınarak işe başlanır. Metre karesi küçük olan evlerde ya da mekanlarda iç mimarlığın ayrı bir önemi vardır. Alan tasarrufunu maksimum seviyede karşılamak gerekir. Bu yüzden iç açıcı bir atmosfer yaratmak için iç mimarinin önemi ve yükü büyüktür. Evinizi ya da herhangi bir mekanı yenilemek istediğiniz iç mimariden yardım almanız yeterlidir. Estetik, kaliteli ve modern tasarımlarla yaşam alanınız farklı bir atmosfere dönüşecektir.

 

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.