Elissa Stampa Güngören

Elissa Stampa Güngören

program:Design Office, 360m2
location:Istanbul, Turkey, 2018
status:Built
contractor:Aks Architecture Construction
photography:Alt Kat Architectural Photography

360 m2’lik bir alana tasarlanan Elissa Stampa Tekstil Atölyesi, genel bir iş kompleksinde yer alıyor. Tasarımında ilk dikkat çeken sürdürülebilir
mimarinin ele alınmış olması. Tasarımın stili göz önünde bulundurulduğunda kullanılan malzemeler olabildiğinde doğal seçilmiştir. Bina için yapılan dinamik ve minimal dokunuşlar ile antrasit detaylar atölyeyi keyifli bir hale getirmiştir. Tasarımcıların yaratıcı ve zevkli bir ortamda çalışabilmesi için atölyenin bileşenleri rahatlık ve samimiyet baz alınarak dizayn edilmiştir.

Ofise girdiğimizde ilk oolarak yılın trend renklerini görüyoruz. Ayrıca içeri girdiğimizde yarı opak sergi duvarı görevi gören ahşap paneller bulunuyor.
Organik ve doğal tavrın sergilendiği paneller, yeşil raflar ile zenginleştirilmiş ve küçük bir bekleme alanıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Tekstil atöylesi, iki açık ofis çalışma alanı ve toplantı alanı görevi gören bir showroomdan oluşmaktadır. Tasarım olarak ofisi ikiye bölmeyi hedeflenmiş. Bir tarafta açık ofis alanları yer alırken, diğer tarafta servis birimleri ve ana
showroom alanı planlanmıştır. Bu ana kısımlardan sonra koridorun sonunda personel salonu olarak bir dinlenme alanı tasarlanmıştır.

Tüm ana ofis programı bu koridora bakacak şekilde şeffaf bırakıldığı için atölye alanı bir deneyim koridoru olarak tasarlanmıştır. Açık ofis cepheleri, ofis çalışanlarının kullanımıyla dinamik olarak değiştirilebilen yarı şeffaf kitap raflarına sahiptir. Ofis personeli için bir vitrin görevi görürken aynı zamanda ofisin iç mekanının mahremiyetini de korurlar. Bu tasarımda kitap rafları, doğal ahşap ve çeliğin zarif bir dokunuşuna sahiptir. Daha fonksiyonel bir kullanım için ayna, çerçeve, raf ve tekstil sepet gibi özelliklere eklenmiştir.

Koridor boyunca ilerlerken, ofisin tüm ziyaretçilerinin zaman geçirebileceği showroom vitriniyle karşılaşıyoruz. Bu alan, yeni bir kurumsal kimlik oluşturan ofisin marka bilgisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Showroom, tekstil atölyesinin tasarladığı tüm tekstil çizelgelerini sergilemek için kullanılmaktadır. Showroom vitrinleri ofisin gündemine göre değişmekte ve bilgilerin paylaşıldığı bir arayüz görevi görmektedir. Atölyedeki tüm alanların tasarımı
esnekliği ve rahat bir ortamı yaratmıştır.